TARIM VE GIDA ÜRÜNLERİ İTHALATINDA VERGİ ORANLARI DEĞİŞTİ

Cumhurbaşkanı Kararı ile bazı tarım ve gıda ürünleri ithalatında gümrük vergisi oranları yeniden düzenlenirken, ek mali yükümlülük de getirildi.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile bazı tarım ve gıda ürünleri ithalatında gümrük vergisi oranları yeniden düzenlenirken, bazı ülkeler için istisnalar hariç ek mali yükümlülükler de getirildi.

İthalat Rejimi Kararında Değişiklik Yapılmasına İlişkin Karar (Karar Sayısı: 4107), 22 Haziran 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Sarımsak ithalatında gümrük vergisi değişti, ek mali yükümlülük geldi
Taze ve kuru sarımsak ile kurutulmuş sarımsak ithalatında Bosna-Hersek ve Kosova için “0” olarak düzenlenirken, diğer ülkelerden ithalatta gümrük vergisi oranları değişti. Tablonun sonuna eklenen dipnotlar uyarınca, taze ve kuru sarımsak ithalatında Bosna-Hersek ve Kosova hariç diğer ülkeler için gümrük vergisi oranları ile birlikte 764 dolar/ton; kurutulmuş sarımsak ithalatında ise Bosna-Hersek, Kosova ve Singapur dışındaki ülkeler için gümrük vergisinin yanı sıra ton başına 709 dolar ek mali yükümlülük uygulanacak.

Badem, ceviz, muz ithalatında vergi oranları
Sert kabuklu meyvelerden badem, kabuklu-kabuksuz ceviz ile taze veya kurutulmuş muz ithalatında Bosna-Hersek için sıfır gümrük uygulamasına devam edilirken, diğer ülkeler için gümrük vergisi oranları değişti, ayrıca ek mali yükümlülükler getirildi.

Yeşil ve siyah çay ithalatında gümrük vergisi 
Aynı kararla, yeşil ve siyah çay ithalatında gümrük vergisi, Bosna-Hersek için “sıfır” olarak bırakılırken, diğer ülkelerden yüzde 7 gümrük vergisi düzenlemesi yapıldı. Ayrıca ton başına ek mali yükümlülük uygulaması da getirildi.

Yer fıstığı, yağlı tohumlu ürünler ithalatı
Kabuklu-kabuksuz yer fıstığı, tohumluk dışındaki kolza tohumları, çerezlik ayçiçeği tohumları, aspir tohumu ürünlerinin tamamının ithalatında Bosna-Hersek için, bazı ürünlerin ithalatında Gürcistan ve Kosova için “sıfır” gümrük vergisi, diğer ülkelerden ithalat için gümrük vergisi ve ek mali yükümlülük düzenlemesi yapıldı.

Ambalajlı yer fıstığı ithalatı
Ambalajlı haldeki yer fıstığı, kavrulmuş yer fıstığı ve diğerlerinin ithalatında gümrük vergisi Gürcistan ve Bosna-Hersek için “sıfır” olarak düzenlenirken, diğer ülkeler için gümrük vergisi ile birlikte ek mali yükümlülük de uygulamaya konuldu.

Ambalajlı yer fıstığı ithalatında ek mali yükümlülük maddesi yayımı ile birlikte yürürlüğe giren Cumhurbaşkanı Kararının diğer maddeleri, 15 gün sonra yürürlüğe girecek.

İkili anlaşmalarla tarım ürünleri ithalatı düzenlemesi
İkili Anlaşmalar Çerçevesinde Bazı Tarım ve İşlenmiş Tarım Ürünleri İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanmasına İlişkin Kararlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar (Karar Sayısı: 4108) ile de Makedonya, AB ülkeleri, Mısır, Arnavutluk, Gürcistan, Sırbistan, Şili, İran, Moldova, Venezuela menşeili tarım ve işlenmiş tarım ürünleri ithalatında tarife kontenjanı uygulanmasına ilişkin çeşitli tarihlerde alınan kararlarda değişiklik yapıldı.

Yayımını takip eden 15’inci gün yürürlüğe girecek Karar hükümlerini, Ticaret Bakanı yürütecek.

Avrupa Birliği Menşeli Bazı Tarım Ürünleri İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanmasına İlişkin Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ ile, Gürcistan Menşeli Bazı Tarım ve İşlenmiş Tarım Ürünleri İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanmasına İlişkin Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ de 22 Haziran 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Kaynak

Bu gönderiyi paylaş