TARIM HUKUKU DERNEĞİ’NDEN “DÜNYA ÇİFTÇİLER GÜNÜ” MESAJI

Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonunun 1984 yılında almış olduğu bir kararla 14 Mayıs Dünya Çiftçiler günü olarak kutlanmaktadır.

Tarım hukukunu bir hukuk disiplini olarak ortaya koymak ve kamuoyuna tanımak, üreticilerden nihai tüketicilere kadar tüm tarım sektör paydaşlarına tarım hukukunun önemini ve sektöre etkilerini aktarmak, tüketicilerin ve kamunun hak ve menfaatlerinin korunması için her türlü hukuki adımları atma amaçlarıyla kurulan Tarım Hukuku Derneği, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü nedeniyle bir açıklamada bulundu.

“Çiftçinin maliyetleri azaltılmalıdır”

Dernek adına açıklamada bulunan yönetim kurulu başkanı Av. Arsin Demir “Çiftçinin tarımsal üretimini gerçekleştirebilmesi ve sürdürebilmesi için özellikle elektrik ve su maliyetlerinin 2020 yılı sonuna kadar azaltılması ve bu konuda mevzuatsal çalışmalar yapılması gerekiyor. Hiç olmazsa tarımsal sulamalarda kullanılan elektrik için 2020 yılı sonuna kadar elektrik faturalarına elektrik bedeli ve dağıtım bedeli dışında başkaca bedel yansıtılmaması gerektiğini düşünüyoruz. Çiftçilerin sulama birlikleri ve elektrik dağıtım şirketleri ile olan hukuki ihtilafların, ortak akıl ile hareket edilerek derhal ve hemen çözülmesi gerekir.” dedi.

Köyden kente göç durdurulmalı. Köyüne dönenlere verilen destekler artırılmalı”

Son 40 yılı değerlendirdiğimizde köyden kente göçün hızlıca artığını görmekteyiz. Ülkemizin tarımsal üretim potansiyeli çok yüksek ancak köylü, çiftçi, üretici toprağını terk ederse yaşamımız için en önemli şey olan gıdayı kim üretecek?. Devletimiz köye dönenlere belli oranda destek olmaya çalışıyor ancak bunun yeterli olmadığını düşünüyoruz. Köyüne dönüp tarımla uğraşanların üretim maliyetlerinin de azaltılması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

“Yaşamımızın her anında emeği olan tüm çiftçilerimizin Dünya Çiftçiler Günü Kutlu olsun”

Tarım Hukuku Derneği Başkanı Av. Arsin Demir “Yaşamımızın her anında çiftçinin emeği var, alın teri var. Bunun farkına varmanın zamanı geldi. Tüm çiftçilerimizin, üreticilerimizin, köylülerimizin Dünya Çiftçiler Günü Kutlu Olsun” ifadelerini kullandı.

Bu gönderiyi paylaş