Alman ilaç şirketi Bayer’e yeni dava: “Tarım ilacında kanserojen madde kullandılar”

Davacı Michael Langford’ın avukatları, yabani otlara karşı kullanılan Roundup adlı ilaçta bulunan glifosat unsurunun Langford’un kanserine yol açmış olduğu teziyle Kaliforniya eyaletinde San Francisco’daki bir mahkemede Alman şirket aleyhine dava açtı.

Dava için şimdi bir duruşma zamanı belirlenmezken, uzun bir ortadan sonrasında Bayer aleyhine tartışmalı ot öldürücü glifosat sebebiyle ABD’de oluşturulan birinci dava olması dikkati çekti.

Alman şirket ortalama bir yıl evvel yabani otlara karşı kullanılan glifosat hususunu içeren ziraat ilacının kansere yol açmış olduğu nedeni öne sürülerek ABD’de hakkında oluşturulan davalarda muahede yoluna gittiğini ve davacılara 11,6 milyar dolar ödeneceğini duyurmuştu. Bununla beraber, şirket aleyhine oluşturulan 125 bin davanın 30 bini bekleme kademesindeydi.

26 Mayıs’ta ABD San Francisco Bölge Mahkemesi Yargıcı Vince Chhabria, Bayer’in glifosat etken unsuru sebebiyle kansere yol açmış olduğu sav edilen Roundup ile ilgili ABD’de toplu dava açılmasını engellemek için önerilmiş olduğu 2 milyar dolarlık planı reddetmişti.

Bayer, 2018’de ABD’li ziraat şirketi Monsanto’yu 63 milyar dolara satın almasının akabinde Monsanto’nun geliştirdiği Roundup adlı glifosat içeren zirai ilacın kanser oluşumunu tetikleyen kıymetli bir öge bulunduğunu sav edenlerin açmış olduğu davalarda milyarlarca dolar para cezası ve tazminat ödemeye mahkum edilmişti.

Bayer, glifosat hakkında argümanları reddederken, 2015 senesinde Memleketler arası Kanser Araştırma Ajansı (IARC) glifosatı kanserojen olarak sınıflandırmıştı.

Kaynak

Bu gönderiyi paylaş